Tavaszi pontyozás - Videó

Múltkori "verőfényes" bejegyzésem után ígéretet tettem, hogy készítek egy rövid kis videót a tavaszi állóvízi műlegyes pontyozásról. Tegnap kifejezetten szép idő volt, a potyeszek a felszínen mocorogtak, a víz is optimális volt a felvételhez, így egyik barátommal, D. Balázzsal összehoztunk egy kis ízelítőt.

műlégy ponty műlegyezés nimfa fishing fly nymph carp on the fly

Szerencsénk volt, mert - annak ellenére, hogy a kamera a legjobb halriasztó a világon - szép pontyokat fogtam, buzgón ették a lebegő nimfákat, még az egyre sűrűbb felhő és a légnyomáscsökkenés sem zavarta őket túlságosan.

Megjegyzések

  1. Jó kis film!
    Gülükére jött?
    :-O
    Szerintem túlzottan, horizontálisan dobálsz, de azért nem rossz. :-O

    VálaszTörlés
  2. Én maradok annál. A vertikálist, mint irányzatot meghagyom a valódi innovációt kedvelőknek.

    VálaszTörlés
  3. Állat. Főleg az eleje azzal a zenével. Arcok vagytok déliek, de ezt már Mand és a kanizsai csókák óta sejtem. Nem véletlenül énekelte a pécsi száll, hogy akik élnek azok délnek mennek... Kovács Gergely

    VálaszTörlés
  4. Kösz. :D
    Egyébként most vettem észre, hogy 2:23 környékén a vágás előtt még ont látszik, hogy elmegy az egyik halam. :)

    VálaszTörlés
  5. jó kis vidi! ki kellene már próbálni ezt a pontyozás témát. de a technika még mindig nem annyira tiszta. gondolom a gyakorlatban derül majd ki, mi is a lényeg. a puding próbája...

    VálaszTörlés
  6. Igen, de fele annyira sem bonyolult, mint hinnéd. Ha megvárod, amíg tényleg gatyarohasztó meleg lesz és fenn a víz tetején pihennek a pontyok, vagy a sekély vízben túrják az iszapot (iszapfelhő mindenhol, ez a legtutibb helyzet, ha ilyet találsz, szinte biztosra mehetsz), akkor fogsz egy marék lebegő vagy nagyon lassan süllyedő legyet - például pár darab kisebb Montana elég, másra nincs is szükség, - és nagyon óvatosan bedobálsz közéjük. Polaroid szemüveggel látod, ahogy ráfordul a légyre, vagy a légy tűnik el. Aztán bevágsz. Tényleg pofon egyszerű.
    Ilyenkor kicsit más a helyzet, de a lényeg itt is a csapat megkeresésén van. Ugrás, túrás, stb. Annyival nehezebb, hogy nehéz kitalálni, éppen hol tartózkodnak, de a lassan süllyedő nimfa itt is bejön. Ilyenkor nem szégyen indikátort használni, de én jobban szeretem, ha egészen rövid előkét használok, szinte csak akkorát, mint a víz mélysége, így a legyezőzsinór vége jelzi majd a kapást. Lassan, nagyon lassan, sőt, nagyon-nagyon-nagyon lassan mozgatod, mindig kontaktust tartva a léggyel (könnyű és minőségi zsinórok előnyben, a merev nem jó), a bot hegye mindig a légy felé mutat, lehetőleg a bot hegye a felszín közvetlenül a felszín felett, vagy alatta pár centivel. Ütést ritkán érzel, inkább nehezedést, mintha leakadnál, ritkábban erőteljes húzást. Érdekes, hogy ha bevette a legyet, viszonylag sokára köpi ki (persze nem percek múlva, de jó pár másodpercig. Ennyi az egész. Persze gyakorlatban kell kitapasztalni.

    VálaszTörlés
  7. Na ez jó volt! Köszönjük szépen, nagyon jó videó.
    1:13-nál valami megcsillan a szák fölött. Az kapásjelző, felső légy, vagy nem is a zsinóron van, csak fel kellene tennem a szemüveget?
    TT

    VálaszTörlés
  8. Jó kis vidijó lett! Ltszik, hogy foglalkoztatok vele! érdekes dolog ez a pontyos legyezés, pergetés egyaránt, lehet egyszer megpróbálom.

    VálaszTörlés
  9. Köszönjük!
    TT, az egy icipici indikátor, ami minden szutykot összeszedett. :)
    Nem rajongok érte, de a felhőkkel együtt akkora szél kerekedett, hogy a zsinórból a vaksi szememmel semmit sem láttam.

    VálaszTörlés
  10. szia!
    zseniális a videó!!! vannak ebben a tóban még fekák?

    VálaszTörlés
  11. Kösz. A zseniális azért enyhe túlzás, másfél óra alatt dobtuk össze, ennyi időnk volt. Lesz még jobb is.
    Pupa: nem csak GoPro, NIKON D3100 is. A nagy látószögű részek készültek GoPro-val.
    Norbi: ezt már kérdezted a múltkor is. :D
    Vannak, de kevés, viszont azok nagyok.

    VálaszTörlés
  12. :D széjjel vagyuk csúszva...mondjuka Nikod D3100-ról is jókat hallottam...asszem a mi esküvői videónkban is az egyik kamera az volt...és hát pazar lett a klip :)

    VálaszTörlés
  13. Igen, jó kis masina ez. A kompakt digitális kameráknak és fényképezőknek (ide tartozik a GoPro meg a többi százezres kütyü) több olyan tulajdonsága van, amiért nem lehet hatásos filmet lőni (direkt nem írtam "profit", ahhoz komoly kamera kell, bár sokszor látjuk, hogy milliós technikai háttérrel is sikerül valami kutyaszart a képernyőre kenni).
    A D3100 kompromisszum az elfogadható ár (150.000) és az elfogadható minőség mellett. Például állítható mélységélesség nélkül egy film sosem lesz az igazi. Ebben a pontyosban nincs túlságosan kihasználva, de a gép vásárlása után lőttem egy próba videót a családról, abban van rá példa bőven.

    http://www.youtube.com/watch?v=Qv5C86vCxCk&list=UUI8RYtDp8xbjgYHdjEroNug&index=1&feature=plcp

    VálaszTörlés
  14. Köszi, szenzációs!
    Az már látom, hogy a pontyra legyezés nem egy túlmozgásos műfaj :)

    VálaszTörlés
  15. jó lett a videó a családodról.
    az esküvői klippünk:)
    http://www.youtube.com/watch?v=kI6Cz0h20HE

    VálaszTörlés
  16. Nagyon szép videó! Gondolom ezt profi fényképész vagy videós hozta össze, nem is tudtam, hogy már ilyeneket is csinálnak. Ütős, na ez az igazi örök emlék, nem a beállított fotósorozatok.
    Egy kérdés: a fényképész ezt kézből vette, vagy steadycamről? Esetleg valami hevederes jószágról?

    VálaszTörlés
  17. Jó lett ez. Annak ellenére, hogy nem túlzottan csipázom a horgászatot kifejezetten jól éreztem magam. Jó volt látni ahogy a profi dolgozik. Legközelebb ne felejtsük el a te gépedre is felhúzni a polar szűrőt!Nemrég vettem észre, hogy látszom e felvételen amikor bekúsztam a vízbe. Nem sokon múlott, hogy belecsússzak. A zene meg tökéletesen illik ide. Legközelebb is szólj!

    VálaszTörlés
  18. képzett operatőr volt, de a másik kamerát a felesége kezelte, aki szakmáját tekintve sminkes. Viszont csak ajánlani tudom őket. Megkaptuk az egész nyersanyagot is, meg ezt a klippet, ami szerintem pont azt a minőséget hozta, amit (el)vártunk.
    Fontos volt nekünk, hogy ne egyszerű dokumentálás legyen több mint százezer forintért. Rettenet elégedettek voltunk vele, mert abszolút visszaadta a nap hangulatát, és szerintem ez csak így tud emlék lenni
    egyébként www.csigavideo.hu

    VálaszTörlés
  19. írod, hogy a mozgást, ugrálást kell figyelni. hát szombaton olyan fürdést rendeztek a nagyobb tavon, hogy még a lábam előtt is kiugrott egy ötös féle, a végén már tényleg nem mertem gumizni, mert ahová dobtam, ott később ugrott egy hal

    VálaszTörlés
  20. Foglalkoztat egy kérdés. Írod hogy "iszapfelhő mindenhol, ez a legtutibb helyzet, ha ilyet találsz, szinte biztosra mehetsz".
    Én úgy képzeltem, hogy a legyes pontyozás arról szól, hogy látja a hal a csalit (ill. nyilván ilyen szitu is van). De az iszapfelhőben nem látja a legyet, az alig mozdul, meg viszonylag kicsi is, akkor hogyan veszi észre a hal?

    VálaszTörlés
  21. Jogos a kérdés, de mégis észreveszi. Nekem ez eszembe sem jutott.
    Hmm, nehéz leírni a dolgot, így mondok egy konkrét példát: van a közelben egy nagyon szép, vadregényes kis víz, a tó elején van egy kifejezetten akadós-tuskós rész, 20-30 centis kis vízzel. Konkrétan erről a helyről beszélek:

    http://clogflyfishing.blogspot.com/2011/07/carp-on-fly-3.html

    Akkor nagyon tuti a pálya, és szinte biztosra vehető a fogás, ha a rész tele van iszapfelhővel, és szinte szemmel láthatóak a halak. A felhős víz miatt sajna polaroidban is kevésbé látható a sziluettjük, mégis egyértelmű, hogy ott vannak. A felhőt pedig ne úgy képzeld el, hogy sáros az egész placc, hanem foltokban fel van keveredve az iszap.
    A víz pedig azért felhős, mert valszeg nagyon intenzíven kotorják az alját és keresik a kaját. Mivel sokan vannak, gondolom a "vak tyúk is talál szemet" elv alapján az egyik szinte biztosan ráakad majd a légyre és megeszi azt (valamennyi látótáv biztosan van azért az iszapfelhőben is). Különben megfigyeltem, hogy ilyenkor a kapás általában komoly behúzás, azaz sokkal óvatlanabbak a pontyok.
    De tudod mit? Szólok Domynak, ő majd alátámaszt vagy megcáfol (ő a legyes pontyozás egyik legnagyobb magyar híve és követője), nem szeretném, ha a szavahihetőségem szenvedne csorbát. :D

    VálaszTörlés
  22. Sziasztok.
    Igazából ez az a tudás ami megkülönbözteti az eredményes horgászt a többitől.
    Amikor az évről évre megrendezésre kerülő gyerektábor résztvevőit oktatjuk Balázzsal (mcfly)
    pont az az egyik fő témakör tárgya,hogy olvasni tudj a vízből.
    Mindegy milyen módszerrel horászol,ez fogja meghatározni az eredményességet.
    Lehet a víz tiszta vagy zavaros,vagy a kettő között bárhol,a lényeg,hogy tudd hol keresd a halat.
    Minél zavarosabb a víz,annál kevesebbet lát.
    Minél kevesebbet lát, annál óvatlanabb.
    Nyilván zavaros vízben is táplálkozik,mert ha nem így lenne akkor az év folyamán túlnyomórészt zavaros állagú vizeink halállománya elég satnya képet alkotna.
    Azt nekünk kell kitapasztalnunk,hogy hol,mikor és mit eszik.
    Nyilván ha tiszta a víz,ehet bármit,vagy megfoghatod akár egy víz felszínén úsztatott nedvessel is,a nimfák helyett.
    Ha kicsit opálosabb,inkább vízközt úszó nimfákkal lehetünk még eredményesek (hozzáteszem először azért meggyőződöm róla hol táplálkoznak).
    De ha zavaros,csak a nimfa jöhet szóba, fenéken,vagy egy gondolattal az felett sodratva.
    Tavi horgászataim alkalmával, közepesen tiszta 3m es víznél,a vízréteg felső egy harmadában, lassan sűlyedő nimfákkal értem el jó eredményeket.
    Ugyanitt erősen zavaros vizen, 1m es vízmélységnél fenéken nagyon lassan mozgatott nimfa aratott átütő sikert.
    A sión tiszta víznél,vagy enyhén opálos viszonyok között egy pontyot még megközelíteni is nagy feladat,ezért nagyon óvatosan kell becserkészned,és ott is kizárólag alulról 45 fokban,hosszú előkével nagy odafigyeléssel kontrolált dobásokkal tudod elcsípni,csakis partról.
    De így is többnyire 1-2 dobásod van és továbbáll,hacsak nem feletkezett bele egy jó kis turkálásba az iszapban...
    Ugyanitt kávé (tejes) víznél akár 10 métere is besétálhatsz az aurájába, és lassan sodratott szájízének megfelelő nimfával nem kell sokáíg várni,hogy felvegye a legyed.
    Soha nem értem el akkora sikereket sehol mint a sión totál sáros víznél,ahol a vizet meglátva minden jobb érzésű horgász gondolkodás nélkül sarkon fordult volna és hazamegy...
    Az első ilyen zavaros vizü horgászatnál ha jól emlékszem én néhány bíztató jelet látva a vizen,beöltöztem és elindulta cserkészni,míg mcfly egy fa árnyékára szavazott és lepihent a fűben.
    Asszem valahol a 2. és a 3. ponty között csatlakozott ő is,látva az eredményességet.
    Van is valami videóm a gépen valahol,asszem kétszer vagy háromszor fél perc,(még régen a kamerákkal kísérleteztünk) ahol a hal ugyan nem látszik,de a víz és a fárasztás igen.
    Majd valahogy eljuttatom balázsnak.
    Most belemehetnénk, hogy milyen érzékszerveit használva táplálkozik a zavaros vízben,de ez egy hosszas értekezés lenne...
    Benyus kérdéséhez pedíg, hogy hogyan veszi észre az iszapfelhőben a legyet,csak annyit tennék hozzá,hogy tulajdonképpen a ponty feje felső felén és annak is az oldalán helyezkedik el a szem.
    Tulajdonképpen a szem az az érzékszerve a pontynak amit szerintem táplálékszerzésre a legkevésbé használ,mivel egy iszaptúró vagy mi :)
    Szerintem az orra hegyéíg sem lát,nem beszélve arról,hogy amikor túrja az iszapot,fejenállva táplálkozik,ráadásul az iszapfelhő miatt ilyenkor konkrétan egy mm sem átlátható a vízben,így nyilván az a millió sejt a szájban és a száj körül látja el a funkcióját,nem beszélve arról a szép bajuszról.
    És íme ezzel az előző gondolattal generálva itt egy újabb feladat,és egyben a kulcsa mindennek:
    -pontyra való nimfázáskor akkor lehetsz a leg eredményesebb,ha úgy vezeted a hal szájához a nimfád,hogy az hozzá érjen a megcélzott egyed bal bajuszához.
    Sok sikert mindenkinek.
    Én már gyakorlom...

    üdv
    domy

    VálaszTörlés
  23. Domy, köszönöm a részletes eszmefuttatást!
    (bár továbbra is tele vagyok kétségekkel).
    Nyilván zavaros vízben is táplálkozik a hal, de természetes kajánál van egy plusz inger: az íz/szag (ezt érzi a millió sejt a szájban). Műcsalinál marad a mozgás ingere (ha már a látás kiesett a zavarosság miatt), és a bajusz-zónába betalálni az nem hangzik egyszerűnek, sőt...
    Summa summarum, olyan pályán kellene ezt elkezdeni, ami elég sekély, és van benne ponty, hogy legyen valami visszajelzés. Nagy, mély, pontyokkal gyéren lakott vízen (a környékemen főleg ilyenek vannak ) nincs kedvem szívatni magam, pedig egyre jobban érdekel az ügy...

    VálaszTörlés
  24. Benyus, pont ez a lényege, ezt írtam eddig is, mély vízben nincs értelme nekiállni. Három dolog van, ami fontos: sekély víz, meleg idő, látott halak. Ennyi.

    VálaszTörlés
  25. OK, nem akarom én túlvekengeni a témát, nekem is kb. ez jött le az eddigiekből, csak Domy fentebb 1-3 méteres vizekről is írt, na ehhez kell egy átlátható pályán szerzett rutin (ami neki nyilván megvan), hogy valaki HITTEL tudjon horgászni ott is, ahol nem látja, csak sejti a halat.

    VálaszTörlés
  26. Csak nyugodtan vekengd tul,az ilyen eszmecserek miatt erdemes bejegyzeseket irni. :)
    Domy egyebkent valoban hittel horgaszik,egy kozeli vizen a gat mellett levo mely vizben akasztott egy kozel tizes pontyot.
    Egyebkent ha Baranyaban jarsz,vendegem vagy egy legyes pontyozasra.Gyakorlatban azert egeszen maskepp nez ki a dolog.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése